RÁZOVÁ VLNA
RÁZOVÁ VLNA -radiální
Radiální rázová vlna označující se také jako radiální tlaková vlna se řadí mezi neinvazivní terapeutické přístroje v oblasti fyzikální terapie. Jejím principem je přenos mechanické energie do ošetřované tkáně. Přístroj dokáže generovat tlakové vlny o vysoké amplitudě se změnou tlaku, přičemž průběh energie paprsku je rozbíhavý. To v praxi znamená, že největší účinek zaznamenáme na povrchových částech těla, jelikož výkon se s hloubkou průniku zmenšuje. Působí do 3-5 cm.
Je dobré vědět, že rázová vlna nic "nerozbíjí", jak se mezi lidmi občas traduje. Faktem je, že vyvolá v místě aplikace lokální zánět, který vede k hojivým procesům, které jsou vypsány výše. Rázová vlna se tak stává ideálním pomocníkem při řešení obtíží pohybového aparátu v akutních i chronických stavech. Vždy však záleží na individuálním stavu pacienta.
Léčby pomocí rázové vlny se bát nemusíte, nicméně je dobré vědět, že aplikace může být nepříjemná či lehce bolestivá. V našem centru však fyzioterapeuti vše pečlivě vysvětlí a při aplikaci respektují pocity pacienta. Většinou je zapotřebí absolvovat 3–6 sezení v rozmezí 5 až 10 dnů. Po aplikaci se doporučuje 48hodinový klidový režim. Terapie má naprosto minimální vedlejší účinky.
Můžete přijít s doporučením od lékaře i bez. Není nutností.
S čím přijít na rázovou vlnu:
- Epikondylitidy (tenisový a golfový loket)
- Bolestivé spoušťové body ve svalech
- Bolesti Achillovy šlachy
- Plantární fascitida
- Kalcifikace, bursitidy
- Skokanské koleno
- Omezení pohyblivosti
- Impingement ramenního a kyčelního kloubu
- Úponové bolesti
- Ostruha patní kosti
- Mediální tibiální stresový syndrom
- Poranění svalů a šlach v subakutním stádiu (1-3 týdny od úrazu)
KONTRAINDIKACE
- Onkologické onemocnění (primární tumory, maligní onemocnění)
- Porucha krevní srážlivosti / užívání antikoagulační terapie
- Těhotenství (oblast plodu) – ve vzdálených místech ano
- Systémové zánětlivé onemocnění či hnisavé ložisko
- Aplikace v oblasti růstových zón u dětí
- Trombóza
- Léčba kortikoidy
- Diabetická polyneuropatie
- Kožní defekty, otevřená zranění
- kov v místě aplikace
- Hořečnaté stavy
- Akutní infekce
- Křečové žíly
Redukce celulitidy rázovou vlnou
Nelíbí se Vám pomerančová kůže na Vašich stehnech a zadečku? Pomůžeme Vám tyto příznaky celulitidy zredukovat pomocí radiální rázové vlny.
Celulitida neboli hyperlipotrofie je kosmetický neduh charakterizovaný přítomností "hrbolaté pokožky", a to především v oblasti hýždí a stehen. Častěji se objevuje u žen.
V tukové tkáni dochází ke zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které následně tlačí na povrch kůže. Nepružná vertikální vazivová tkáň se nepřilne s okolní tukovou tkání, což vede ke vzniku charakteristických ďolíčků připomínajících kůru pomeranče.
V těchto místech dochází k významnému omezení průtoku lymfatickým i cévním řečištěm. Radiální rázová vlna aktivuje tok lymfy a stimuluje vypouštění tukových kapének z tukových buněk do lymfatického systému, čímž dochází ke zmenšování objemu tukových buněk a postupnému vyhlazení pokožky.
Průběh terapie:
1. manuální guasha masáž (myofasciálním válečkem)
2. aplikace rázové vlny
3. manuální guasha masáž (myofasciálním válečkem)
Popis
V místě dopadu rázových vln jsou narušena ložiska tuku a aktivovány metabolické procesy, které umožňují přirozenou redukci zadržovaných tukových buněk. Vlivem vypnutí vazivové tkáně (novotvorba kolagenu) dochází k vyhlazení "hrbolaté kůže" a zmenšení obvodu ošetřovaných partií.
Jak předcházet rozvoji celulitidy?
Přítomnost celulitidy je ovlivněna částečně geneticky a částečně vnějšími vlivy, např. skladbou stravy, množstvím pohybu a objemem přijatých tekutin v rámci dne. Pozitivní vliv na zdraví pokožky má konzumace vlákniny a omezení přijmu tuků a cukrů. Z tekutin se doporučuje příjem neperlivé vody, zeleného čaje či džusu, naopak nevhodná je konzumace kávy a černého čaje. Optimální příjem tekutin by měl být kolem 3l/den.
Preventivně lze zvýšit prokrvení postižených tkání např. přístrojovou nebo manuální lymfatickou drenáží či střídáním teplého a studeného proudu vody při sprchování. Vyšší prokrvení tkáně aktivuje cévní i lymfatický oběh. Chcete-li tkáň stimulovat ještě účinněji, lze na povrch pokožky aplikovat radiální rázovou vlnu.
Jaký je průběh terapie?
Před ošetřením terapeutka aplikuje na kůži sonografický gel, který umožňuje proniknutí rázových vln pod její povrch. Provádíme masáž pomocí speciálního vibračního přístroje, čímž dojde ke zvýšení toku lymfy a prokrvení pokožky, dále aplikujeme radiální rázovou vlnu na problematické partie dle přání klientky. Na závěr opět stimulujeme vrstvy kůže a pokožky vibrační masáží.
Celý proces je podporovaný přístrojovou lymfodrenáží, kterou vřele doporučujeme k této službě.
Jaká jsou léčebná doporučení?
Doporučujeme absolvovat 8–12 ošetření v časovém rozestupu 4–7 dní. Ideální je zkombinovat terapii rázovou vlnou s manuální lymfodrenáží (v jiný den).
Kolik léčba stojí?
Cena terapie se odvíjí od počtu ošetřovaných oblastí. Náš základní, přibližně 15 minutový balíček zahrnuje ošetření 1 partie (např. 1 stehno zpředu nebo 1 stehno zezadu, chcete-li obě stehna zpředu, pak využijte balíček na 2 partie). Svůj balíček si sestavíte sami dle počtu ošetřovaných partií.
Každá z těchto položek představuje JEDNU ošetřovanou partii:
- břicho
Každá z těchto položek představuje DVĚ ošetřované partie:
- zadní strana obou stehen
- přední strana obou stehen
- hýždě